Збудник поліомієліту (poliovirus hominis) належить до групи пікорнавірусів родини ентеровірусів (кишкових вірусів) та існує у вигляді 3 незалежних типів (I, II і III). Розміри вірусу — 8—12 нм, містить РНК. Стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 діб, у випорожненнях — до 6 міс), добре переносить замороження, висушення. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Культивується на клітковинних культурах, характерна цитопатогенна дія. Гине при кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфекуючих засобів.

Джерело інфекції — людина (хвора або носій, що переносить зараження безсимптомно); збудник виділяється через рот (декілька діб), а потім із випорожненнями (декілька тижнів, а іноді й місяців). Зараження може відбутися повітряно-крапельним шляхом, але частіше — при потраплянні до рота активного вірусу (через забруднені руки, їжу). Механічним переносчиком вірусу можуть бути мухи.

Захворюваність поліомієлітом переважає у літньо-осінні місяці. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років. Більшість захворювань пов'язано з вірусом типу I.

Перенесене захворювання залишає після себе стійкий, типоспецифічний імунітет.

Профілактика:

Головну роль у профілактиці поліомієліту відіграє вакцинація.

Загроза поліомієліту для України

1. Ризик поширення поліомієліту в Україні значно підвищується у зв'язку з поширенням вірусу на Середньому Сході та продовженням епідемії у АфганістаніНігеріїта Пакистані, а також частими переміщенням людей та низьким рівнем вакцинації в Україні.
  2. Менше 50% українських дітей у віці до 1 року повністю вакциновані від поліомієліту.
  3. Для попередження спалаху поліомієліту потрібно прищепити щонайменше 95% дітей. Це означає, що діти мають отримати три щеплення протягом першого року життя.
  4. Україна є однією із 13 країн з «червоного» переліку, які мають високий ризик спалаху поліомієліту. Іншими є ЄменЦентральноафриканська РеспублікаУганда,СиріяЛіванЙорданіяПівденний СуданСуданІракМаліДжибуті та Еритрея

Рівень охоплення вакцинації в Україні найнижчий за останні 20 років. Менше половини дітей повністю вакциновані проти поліомієліту та нестабільна ситуація у країні знижує рівень охоплення навіть більше. ЮНІСЕФ закликає українську владу прийняти термінові заходи для попередження спалаху поліомієліту в країні. Поліомієліт дуже просто розповсюджується, часто без видимих симптомів; в 1 з 200 випадків поліомієліт викликає невиліковний параліч, отже навіть одна дитина з діагнозом поліомієліту це вже спалах. У першу чергу поліомієліт загрожує країнам з великою кількістю не вакцинованих дітей, як в Україні. Проте, конкретні зусилля можуть знизити ризик поліомієліту, але діяти потрібно вже зараз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Корисне посилання лікар Комаровський про вакцинацію від поліомієліту